dzieci bawiące się w przeciąganie liny na polu

5 przykładowych ćwiczeń, które wpłyną na poprawę małej motoryki u dziecka

W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci boryka się z problemami związanymi z małą motoryką. Dlatego warto poznać metody terapeutyczne, które pomogą im w prawidłowym rozwoju. W artykule przedstawiamy pięć przykładowych ćwiczeń z zakresu terapii bilateralnej, terapii taktylnej oraz integracji sensorycznej, które wpłyną na poprawę małej motoryki u dziecka.

Jakie znaczenie ma terapia bilateralna w pracy z dziećmi?

Terapia bilateralna to metoda pracy z dzieckiem, która polega na angażowaniu obu półkul mózgowych w procesie uczenia się. W praktyce oznacza to wykonywanie ćwiczeń angażujących jednocześnie obie strony ciała. Przykładem takiego ćwiczenia może być rysowanie jednocześnie obiema rękoma na dużym arkuszu papieru. Dziecko powinno starać się rysować symetryczne wzory, co pozwoli na równoczesne stymulowanie obu półkul mózgu. Kolejnym ćwiczeniem z zakresu terapii bilateralnej jest bicie w bębenki. Dziecko, używając pałeczek, powinno uderzać w bębenki umieszczone po obu stronach ciała. Ważne jest, aby tempo i rytm były dostosowane do możliwości dziecka. Ćwiczenie to wpływa na koordynację ruchową oraz rozwija małą motorykę dłoni.

Na czym polega terapia taktylna?

Terapia taktylna skupia się na stymulacji zmysłu dotyku. W jej ramach można wykonywać różne ćwiczenia, które pomogą dziecku lepiej odbierać bodźce dotykowe. Przykładem takiego ćwiczenia jest zabawa w “ślepego”. Dziecko, mając zasłonięte oczy, musi rozpoznawać przedmioty umieszczone w worku lub na stole tylko za pomocą dotyku. Ćwiczenie to uczy dziecko koncentracji, cierpliwości oraz rozwija zmysł dotyku. Warto również zwrócić uwagę na inne metody wspomagające rozwój małej motoryki u dzieci, takie jak masaż czy ćwiczenia z wykorzystaniem piłek rehabilitacyjnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *